Mohamed Salah je jedním z nejchytřejších a nejúspěšnějších fotbalistů současnosti. Jeho fenomenální klubové úspěchy s Liverpoolem a vysoké výkony s egyptským národním týmem z něj udělaly jednu z největších hvězd světového fotbalu. Salahova cesta k úspěchu však nebyla jednoduchá – jeho kariéru několikrát přerušila různá hráčská zranění.
V tomto článku se podíváme na zranění, kterým čelil Mohamed Salah během své kariéry, jak se z nich zotavil a jak jeho zkušenost se zraněním může sloužit jako příklad pro ostatní profesionální sportovce.
V roce 2014 nastoupil Mohamed Salah do anglické Chelsea, kde na něj čekají nové výzvy. Už ve své první sezóně za "aristokraty" si poranil kotník, což ho vyřadilo na několik týdnů. Bylo to Salahovo první zranění na vysoké úrovni evropského fotbalu.
"Příchod do Chelsea byl v mé kariéře velkým krokem vpřed," vysvětluje Salah. „Ale čelil jsem větším fyzickým nárokům a rychlejšímu tempu hry. Bohužel zranění kotníku byla moje první velká výzva v mém novém klubu. »
Zranění kotníku donutilo Salaha vynechat několik důležitých zápasů a nikdy se nedokázal prosadit v prvním týmu Chelsea. V roce 2015 byl zapůjčen do florentského klubu Fiorentina.
Toto období půjčky znamenalo zlom v Salahově kariéře. V Itálii prožil skvělou sezonu, vstřelil 9 gólů ve 26 zápasech Serie A, ale ani zde nebyl Salah ušetřen zranění: několik zápasů vynechal kvůli zranění kolena.
„Půjčka do Fiorentiny pro mě byla velmi důležitá,“ říká Salah. „Dalo mi to příležitost více trénovat a ukázat svůj potenciál. Samozřejmě to bylo trochu zklamání, když jsem si zase zranil koleno. Ale věděl jsem. Musel jsem nadále tvrdě pracovat na zotavení, abych se mohl vrátit na hřiště.
Po úspěšném hostování ve Fiorentině se Salah vrátil do Chelsea, ale nikdy se mu nepodařilo prosadit se v prvním týmu. V roce 2016 byl prodán do italského Říma, kde prožil dvě velmi dobré sezóny.
Nakonec v roce 2017 nastoupil Mohamed Salah do anglického Liverpoolu za rekordní honorář 42 milionů liber. To znamenalo začátek jeho fenomenálního vzestupu na vrchol světového fotbalu.
Salah se však musel v Liverpoolu potýkat i se zraněními. V roce 2018, během finále Ligy mistrů proti Realu Madrid, si Salah poranil rameno po srážce se Sergio Ramosem. Zranění ho vyřadilo z akce na několik týdnů a zabránilo Salahovi pomoci svému týmu v dramatickém zápase, který Liverpool nakonec prohrál.
"Zranění ramene ve finále Ligy mistrů byla velká rána," připouští Salah. "Pracoval jsem tak tvrdě, abych pomohl týmu vyhrát tuto trofej, a bylo prostě hrozné se takhle zranit a zmeškat rozhodující zápas." Ale věděl jsem. Musel jsem se soustředit na zotavení, abych se co nejrychleji vrátil na hřiště. »
Naštěstí se Salah dokázal zotavit a vrátit se na hřiště na začátku následující sezóny. Navíc prožil jednu z nejlepších sezón své kariéry, když vstřelil 32 gólů v Premier League a získal Zlatou kopačku jako nejlepší střelec šampionátu.
Tím ale Salahova zranění nekončí. V roce 2019 utrpěl zranění kotníku, které ho vyřadilo z akce na několik týdnů. A v roce 2020 si přivodil zranění kolena, kvůli kterému vynechal řadu důležitých zápasů.
Navzdory těmto neúspěchům Salah nadále projevoval neuvěřitelnou oddanost a odhodlání se odrazit. Vždy se vrátil na hřiště silnější než před zraněním a pokračoval v produkci gólů a asistencí.
Jaké je tedy tajemství úspěšného uzdravení Mohameda Salaha? Její zkušenosti ukazují, že klíčovými faktory jsou:
Díky těmto vlastnostem se Salah po každém zranění vždy vrátil na hřiště v optimální formě. Navíc zranění zmírnila jeho charakter a jen ho posílila.
Mohamed Salah je zářným příkladem profesionálního sportovce, který ví, jak překonat vážná zranění a vrátit se na vrchol. Jeho zkušenosti s herními zraněními a úspěšnou rekonvalescencí mohou sloužit jako inspirace pro fotbalisty a sportovce po celém světě.
Navzdory mnoha výzvám Salah nadále dosahuje výjimečných výsledků na nejvyšší úrovni. Jeho odvaha, disciplína a odhodlání k dokonalosti z něj dělají jednoho z nejvíce vzrušujících a respektovaných sportovců naší doby.